آخرین مطالب : 

درباره جی بی ال

جی بی ال پرو

شرکت JBL  (جی بی ال )  که مخفف اسم James Bullough Lansing می باشد در تاریخ ۱۴ ژانویه ۱۹۰۲ در شهر  Lansing مرکز میشیگان در ایالت ایلینویر آمریکا تاسیس شد . این کمپانی بلندگوساز مطرح آمریکای از سال ۱۹۴۶ در سطح جهانی شروع به فعالیت نمود .

لانسینگ در ابتدا مدیر کمپانی   (التک لن سینگ) Altec Lansing  بود . در سال ۱۹۴۱ کمپانی Altec  را به آقای James Ling  واگذار کرد  و تصمیم به ساخت بلندگوهای با نام تجاری JBL (جی بی ال) گرفت .

 لانسینگ  طراح اولین  بلندگوهای  HORN (هورن) در  Altec بود . اولین بلندگوی هورن که برای سالن های نمایش طراحی کرد  مدلW5 75 مربوط به سال ۱۹۳۴ است , که موفق به کسب جایزه Academy Awards شد .  این بلندگوی غول پیکر به تنهای پشت پرده نمایش قرار می گرفت و به علت وضوح صدا و قدرت پرتاب صوت به انتهای سالن صدای متفاوتی را برای تماشاچیان ایجاد میکرد .

مدل محبوب دیگری که لانسینگ تولید کرد بلندگوی مانیتور معروف به  Iconic بود .  پاسخ فرکانسی این بلندگو بین  hz   ۴۰ تا    ۱۰٫۰۰۰ hz بود.

ساخت  بلندگوهای مانیتور JBL (جی بی ال) از ۱۹۷۰ کاملاً جدی شد و مدل های بسیار معروفی را تا به امروز تولید کرد است . مدل های ۴۳۱۰ و ۴۳۱۱ در آمریکا , اروپا و ژاپن محبوبیت زیادی پیدا کرد و بیش از ده سال در بهترین استودیوهای جهان مورد استفاده قرار گرفت . این دو مدل به همراه مدل  ns-10M یاماها بی شک تا قبل از ورود بلندگوهای دیجیتال محبوب ترین مانیتورینگ های دنیا بودند . بعد از محبوبت این دو مدل به ترتیب مدل های ۴۳۵۰,۴۳۲۵,۴۳۲۰ تولید شد و در چندین استودیوی هالیوود و یکی از معروف ترین استودیوهای ژاپن مورد استفاده قرار گرفت.

 بلندگوهای مانیتورینگ JBL (جی بی ال) سالها ۷۰% از استودیوهای جهان را در اختیار داشت.

مدل Paragon اولین بلندگوی یک تکه با امکان پخش صدای استریو فونیک بود.

اولین  بلندگوی خانگی JBL (جی بی ال) در سال ۱۹۵۴مدل  D30085 Hartsfield بود که هنوز بعضی از کلکسیونرها این بلندگوی زیبا را در کنار برندهای جدید نگهداری می کنند .

سال ۱۹۸۵ JBL (جی بی ال) سری Everest مدل DD55000 را تولید کرد .  این بلندگو در زمان خود به دلیل داشتن Soundstage فوق العاده خیلی معروف شد . تولید سری Everest تا به امروز ادامه  دارد .

تولیدات Audiophile این کمپانی با سری K2 ادامه پیدا کرد . مدل S9500 اولین و تا به امروز محبوب ترین مدل این سری از محصولات JBL (جی بی ال) است. سری Everest و K2 که جزء تولیدات Hi-End این کمپانی به حساب می آید همیشه با آمپلی فایر و سورس Mark Levinson دمو شدند . مدل S9500 هنوز در کنار برندهای مطرح دمو میشود و حرفی برای گفتن دارد . سال ۲۰۰۰ میلادی مدل K2-S9800 و K2-S9800SE را تولید کرد , وزن این بلندگو ۹۰ کیلوگرم است .

 JBL (جی بی ال) در سال ۱۹۹۰ اقدام به ساخت بلندگوهای Limited Edition کرد .  یکی از معروف ترین مدلها L250Ti  است بلندگوی فرکانس بالای L250Ti از تیتانیوم خالص ساخته شده است .

به تازگی JBL (جی بی ال) سری جدید Everest ii از سری محبوب Everest را تولید کرده است . مدل DD66000 که در اکثر نمایشگاه های Hi-End اخیر در کنار Mark Levinson حضور داشته در ژاپن طرفداران زیادی پیدا کرده است . وزن این بلندگو ۱۴۲ کیلوگرم است.

بیش از ۲۰ سال است ٪۷۵ از بلندگوهای THX سالن های سینما در سراسر دنیا JBL (جی بی ال) است . JBL (جی بی ال) بزرگترین تولید کننده بلندگوهای live است و مجهزترین سالن های کنسرت و تئاتر به بلندگوهای JBL (جی بی ال) مجهز هستند.

 بلندگوهای  JBL (جی بی ال ) در تولیدات خانگی و Hi-End صدای کاملا متفاوت با هم دارند! بلندگوهای خانگی این کمپانی قدرت پخش فرکانس های بالا و پائین بسیار خوبی دارد اما در صدای میدرنج ضعیف هستند! البته نه در همه تولیدات . بی شک بهترین انتخاب برای موزیک های تند و افکت فیلم JBL (جی بی ال) است .  بلندگوهای JBL (جی بی ال) معروف هستند باسی شبیه به بمب دارند ! اگر با آمپلی فایری ست شوند که توان درایو بلندگو را داشته باشد باس قوی ایجاد میکنند و فوق العاده در مقابل جریان بالا و پیک های لحظه ای صدا مقام هستند.

 اما JBL (جی بی ال) در مدل های Hi-End بلعکس محصولات خانگی صدای موزیکال و Sweet دارد . باس کاملا نرم و کنترل شده با Vocal  واقعا عالی  . به علت استفاده از بلندگوی فرکانس بالای هورن همراه با  Soundstageخوب از ویژگی های بلندگوهای کلاس بالای JBL (جی بی ال) است.

مدل L80 با بلندگوهای فرکانس بالا از جنس تیتانیوم صدای واقعا لذت بخشی دارد . این بلندگو اگر در اتاقی با diffuser های در پشت بلندگو و سقف شنیده شود ، صدای Dynamic (داینامیک)  و با تفکیک خوب در سازها را اجرا می کند .  دلیل اینکه باید در اتاقی که مدل L80 شنیده شود از جاذب های مناسب استفاده کرد Active (اکتیو) بودن این بلندگو در نواحی مختلف فرکانسی است . شاید اگر کمی در شرایط  بد آکوستیک صدا  فوروارد  شود به کامپوننت ها و کابلها بستگی دارد . L80 صدای Emotional دارد و می توان با موسیقی ارتباط برقرار کرد.

سری های Hi-End مثل Everest ii و K2-S9500 برای رکورد های زنده که در آنها از سازهای بادی همراه با سازهای زهی استفاده شده با Vocal بم بالا انتخاب اول کسانی است که به موزیک اپرا علاقه دارند.  واقعا اجرای درست یک اپرا با رکورد عالی مخصوصا رکوردهای آلمان برای هر بلندگوی امکان پذیر نیست. توی این بلندگوهای رایج اگر ولوم صدا کمی بالا برود ، صدا به نویز تبدیل میشود تا صدای درست .

اگر JBL (جی بی ال) در بلندگوهای  Audiophile آنچنان امکان رقابت با برندهای مطرح دیگر را نداشته باشه در ساخت بلندگوهای THX  و پخش live واقعا بی رقیب است .

در سال ۲۰۰۱ در نمایشگاه محصولات Hi-End  سالن اختصاصی JBL (جی بی ال) قسمتی از سالن به یک مجموع کامل از آمپلی فایر ، پروسسور و بلندگوهای THX اختصاص داده شده بود ، به علت حجم صدا نمی توانست کسی داخل این مجموعه قرار بگیرد به همین دلیل کنترل این مجموعه دقیقا روبروی محل قرار گیری بلندگوها بود ، هر کدام از ساب ووفرها دو تا ووفر ۱۸ اینچ داشت . در سیستم های THX از دو ساب در سمت راست و چپ پرده نمایش استفاده می شد ، از کل مجموعه ساب ووفرها و یک جفت بلندگوی   ScreenArray  Three-Way   آن هم با دو ووفرهای ۱۸ اینچی و ارتفاع نزدیک به ۲٫۵ متر توی مدار بود ،  با طناب یک فاصله ای از بلندگوها ایجاد کرده بودند و در فواصل زمانی حدود یک ساعت یک بار و کمتر از یک دقیقه صدا گرفته می شد چون کل سالن جمع میشدن جلوی این مجموعه و همه غرفه ها خالی میشد! جمعیت چندین ردیف را پشت سر هم تشکیل میداد ، زمانی که ولوم صدا را زیاد میکردند شدت و حجم صدا به اندازه ای بود  که مانند  فیلم ده فرمان که دریا شکافته میشد جمعیت از وسط باز میشد و به کنار میرفت! از یک دقیقه ای که از این مجموعه صدا گرفته میشد کمتر از ۳۰ ثانیه ولوم روی ۴/۳ بود ! واقعا اگر بیشتر از یک دقیقه کسی  جلوی این شدت صدا دوام می آورد قسمتی از شنوایی خود را از دست می داد !

محصولات خانگی JBL (جی بی ال) برای دوستانی که به موزیک های تند و با ولوم بالا علاقه دارند انتخاب مناسبی است  و به همه دوستانی که به دنبال بلندگویی برای سیستم سینمایی با آمپلی فایر پرقدرت هستند مدل های مجهز به Horn (هورن) را برای تجربه هیجان واقعی در صدای سینمایی پیشنهاد می کنند .

کمپانی جی بی ال (JBL) هم اکنون یکی از مطرح ترین شرکت ها در صنعت صوت و دارای همکاری با سایر شرکت های مطرح زیر مجموعه کمپانی هارمن در این زمینه مانند   Crown (کرون) , (ای کی جی ) AKG , (دی بی ایکس) dbx, (ساندکرفت ) Sound Craft و … می باشد .

شرکت جی بی ال پرو نماینده رسمی محصولات حرفه ای جی بی ال در ایران  http://jblpro.ir

ارائه دهنده انواع بلندگوی سقفی ، ستونی ، دکوراتیو (دیواری) ، انواع باند های اکتیو و پسیو جی بی ال ؛ لاین اری ؛ بلندگو های ضد آب ؛ اسپیکرهای مانیتورینگ ؛ باندهای استیجی (Live) اجرای زنده و …